"הורד"

בית ספר לאוריתמיה בהרדוף

בית-מרים

הרעיון להקים את בית-מרים נולד מתוך הצורך ליצירת בית עבור האוריתמיה.
האוריתמיה, כאמנות תנועה המתגלה דרך המרחב, זקוקה לתנאים מסוימים המתבטאים גם  ביצירה נכונה של מרחב: פרופורציות, גובה, עומק.
בית-מרים תוכנן על ידי ארכיטקט אנתרופוסוף בשם רקס ראב אשר בנוסף למבנים רבים שתכנן עבור יוזמות אנתרופוסופיות שונות פעל ותרם להשלמה של חלקים מבנין הגיתהאנום בדורנאך על פי בקשת הנהלת הגיתהאנום.
ארכיטקטורה אנתרופוסופית מבקשת ליצור מבנים אשר בעצם צורתם ומידותיהם יכולים
להפוך למשכן מתאים עבור הפעילות העתידה להתקיים במבנה. מבנה המיועד לאמנות
תנועה יהיה שונה ממבנה המיועד לאמנות פלאסטית. מבנה המיועד לאנשים בעלי צרכים
מיוחדים חייב להיות שונה ממבנה עבור ילדי בית-ספר וכן הלאה.
בתכנון הושם דגש חזק מאוד על הפרופורציות ועל האקוסטיקה . מוזיקאים ומומחים
בתחום מציינים כי המקום בנוי על פי חוקי הזהב של האקוסטיקה.
בית-מרים הינו המרכז של בית-ספר 'הורד' להכשרה מקצועית באוריתמיה ובו מתקיימת פעילות האוריתמיה עבור הקהילות השיקומיות ועבור סמינרים שונים בהרדוף.
הבית קרוי על שם מרים בן אהרון, אימו של ישעיהו בן אהרון, ממייסדי הרדוף.

בית-מרים מהווה מקום ייחודי לפעילות תרבותית: קונצרטים, הרצאות, סדנאות, מופעי חדר ומפגשים למיניהם.
המעוניינים לקיים פעילות במקום מוזמנים ליצור עימנו קשר בטל': 04-9058508 או בדוא"ל - havered@harduf.org.il

 

גן-אחים

בבואנו לגן-אחים אשר ממוקם במרכז הגבעה של הרדוף, אנו באים מן העולם הגדול בו אנו חווים את הקשר שלנו עם הטבע בתודעה כזו או אחרת. לפתע אנו נעמדים לפני חומה, השער מזמין אותנו להיכנס... אנו נכנסים פנימה אל תוך מקום סגור, ירוק, פורח, מלא צבע וניחוח. בתוך השקט, ביכולתנו לשמוע את שירת הציפורים וקול המים. במרכז הגן מפכה לו בתוך בריכה "מעיין החיים" הזורם מתוך המזרקה המעוצבת בצורה מיוחדת ומתפצל לארבעה ראשים, ארבעה כיוונים: צפון, דרום, מזרח ומערב. זוהי למעשה תמונת גן העדן היורד מן השמים אל האדמה. האדם הנכנס לגן "שוכח" את צרותיו ואת עומס החיים החיצוניים ומרגיש בעוצמה את פנימיותו שלו, שקט, תנועה של חיים, רעננות והתהוות. אז, כאשר הוא פונה שוב לצאת מתוך "החומות הסגורות" של הגן ופניו כעת מן הגן החוצה אל העולם הוא חש את עצמו בתוך עצמו, מלא בכוחות חיים מחודשים עם לב פתוח ורצון להעניק מתוך עצמו שוב לעולם.
"הגן הנעול" תמיד היווה במרכזי תרבות ורוח מקור להשראה ויצירה של קשר אמיתי עם עולמות הטבע, מקום שיחה ומפגש בין האדם לאלוהיו ובין אדם לאדם. שלמה המלך מבטא זאת ברוב השראה בספר "שיר השירים" שם אנו יכולים לחוות בצורה העמוקה ביותר כיצד הופך עולם הטבע לעולם דימויים חיים כל כך הנותנים ביטוי לשיחה בין רוח האדם לנפש האדם, בין האיכות הגברית לאיכות הנשית, בין העולם הרוחי לעולם הארצי.
גן-אחים הוקם כדי שאנשים יוכלו לבוא ולהכיר את הצמחייה המקומית, להריח, לטעום, למשש, לחוש את כוחות החיים והמרפא אשר זורמים מעולם הצומח אל בני האדם. רצינו ליצור פינה מלאת צבע ויופי אשר דרכה יוכלו בני האדם בתקופה המודרנית להתעורר שוב להשפעתו המיטיבה של הטבע על האדם.
כך יכול האדם המודרני להתעורר ולומר:
"מאז שחר האנושות הטבע העניק ומעניק לי בכל רגע את האפשרות לחיות את חיי על פני האדמה. בתחילה היה הטבע חזק ממני ושלט בי, אולם במהלך התפתחותי הגעתי למקום בו אני יכול לשלוט בטבע, להרוס אותו, לעשוק אותו, להשתמש בו לצרכיי, אבל לא שמתי לב שכוחותיו נחלשים, מאגריו מתכלים, שכחתי לשאול: מה אני יכול להעניק לטבע? איך אני כאדם מודרני יכול שוב ליצור קשר עם הטבע ולהעניק לו ולאדמה כוחות מרפא חדשים?"
גן-אחים הוקם כחלק משלים לפעילות בית הספר לאוריתמיה. לצד היותו מקום המעניק שקט, בו ניתן לנוח, להתבונן החוצה ופנימה ולהתבשם מן הריחות והצבעים, מהווה הגן כיתת לימוד בה ניתן לעקוב אחרי חילופי העונות כפי שהם מתגלים דרך הצומח. ניתן להעמיק התנסות זאת על ידי רישום וציור וניתן לחוות את כוחות החיים המשותפים לעולמות הטבע ולאדם, כוחות חיים אשר הינם המקור של תנועת האוריתמיה.